DUE DILIGENCE IZVEŠTAJ
Osnovni i osvrt na pravni Due Diligence
Due diligence ili u prevodu dužna pažnja, predstavlja izraz koji se u anglo saksonskom govornom području odakle i potiče koristi za sve vrste dubinske analize. Trenutno se najviše koristi za sveobuhvatnu analizu privrednog društva koje je predmet određene transakcije.
Karakteristično je to da opšteprihvaćena i standardna pravna definicija due diligencea ne postoji. Pravnici bi to najčešće definisali kao proces ispitivanja i istraživanja od strane potencijalnog kupca kojim bi se potvrdilo da kupac kupuje upravo ono što misli da kupuje.
Postoje različite vrste due diligence izveštaja kao što su:
Pravni Due diligence;
Finansijski Due diligence;
Tehnički Due diligence;
Komercijalni Due diligence;
Operativni Due diligence;
Poreski Due diligence.
Trenutna korporativna praksa upućuje na to da Due diligence predstavlja jedan od najvažnijih koraka koji se preduzimaju u procesu prodajne transakcije jednog privrednog društva, kojom se samo ugovaranje prodaje procenjuje sa finasijskoj, pravnog i tehničkog aspekta.
Njegovo sprovođenje je važno za privredno društvo jer predstavlja sigurnosni proces kojim se izbegava mogućnost namernog ili nenamernog krivog informisanja investitora.
Izradom Due diligence izveštaja moguće je izbeći eventualne buduće sporove koji se mogu javiti u toku i nakon prodaje privrednog društva. Ovo je moguće upravo zbog toga što nam Due diligence omogućava da se izvrši valjana analiza nekog pravnog društva pre, u toku i nakon sprovedene određene poslovne transakcije .
Ukoliko se Due diligence ne sprvede povećava se rizik same prodaje, što znači da se pristupanje kupovini jednog privrednog društva bez prethodnog postupka prikupljanja relevantnih informacija može da rezultira značajnim finansijskim gubicima investitora ( ulagača ).
Upravo zbog svega gore navedenog svaka transakcija iz sfere poslovanja zahteva potpuni due diligence, jer međunarodno, a i domaće tržište kapitala naglašava važnost transparentnosti poslovnih aktivnosti.
Učesnici u izradi jednog Due diligence-a su najčešće prodavac odnosno vlasnik privrednog društva, kupac ( investitor ), privredno društvo čija je vrednost i potencijal predmet analize Due diligence-a i poslovni savetnici.
Poslovna praksa ukazuje da proces izrade Due diligence-a varira od nekoliko nedelja do nekoliko meseci u zavisnosti od pripremljenosti učesnika, iskustva i uigranosti poslovnih savetnika.
Sam postupak izrade se odvija po fazama za koje je obavezno da budu dobro organizovane i koordinirane.
Pravna Due diligence analiza fokusira se na sve eventualne zakonske probleme, na analizu svih ugovora prodavca sa zainteresiranim stranama. Pravnim due diligenceom takođe se može obuhvatiti i analiza cele industrijske grane kojoj pripada privredno društvo koje je predmet analize te potencijalnih pravnih i zakonskih problema. Pri analizi ispituju se svi ugovorni odnosi društva koje je predmet analize sa zainteresovanim stranama, kao što su kupci, dobavljači, zaposleni, jer navedeni ugovorni odnosi čine potencijalni rizik za sve operacije u budućnosti.
Pravni deo tima za sprovođenje Due diligence analize sastavlja ugovor o prodaji, spajanju ili pripajanju.
Prema Peteru Howsonu prilikom izrade pravnog Due diligence pregledaju se i ispituju sledeći podaci:
podaci o privrednom društvu;
finansijski podaci;
podaci o zaposlenima;
podaci o materijalnoj i nematerijalnoj imovini privrednog društva;
ugovorne obveze prodavca;
eventualni sporovi privrednog društva
ostalo.
Pravni Due diligence predstavlja osnovu kupoprodajnog ugovora. Upravo zbog ovoga savetnici koji sprovode pravni due diligence treba da utvrde da li su lica koja prodaju privredno društvo ili njegove akcije zaista i zakoniti vlasnici predmeta prodaje.
Dosadašnja poslovna praksa ukazuje nam da je svest o važnosti Due diligence izuzetno mala. Kod onih koji su svesni važnosti ove analize uglavnom je zastupljena dilema da li za zradu iste angažovati određenu agenciju ili da kao naručilac pojedinačno odaberete tačno određene stručnjake za pojedine faze postupka.
Kao neko sa iskustvom u izradi pravnog Due diligence uvek optiram za drugu mogućnost, odnosno da sami izaberete stručnjake za pojedine faze, jer tehnički ne znate koliko i kakvo iskustvo imaju lica koja Vam na raspolaganju stoje u agencijama ili da se ukoliko nemate na raspolaganju ovu mogućnost pre angažovanja agencije dobro raspitate o stručnjacima koji su u istoj angažovani.
Autor: Bojana Bogojević, diplomirani pravnik – položen pravosudni ispit
+ Trenutno nema komentara
Dodajte vaš